4Ağustos
Percüsyon Masaj Tekniklerine Nihai Rehber
tarafından gönderildi Gülay Atalay

Percüsyon Masaj Tekniklerinin Keşfi

Son zamanlarda popüler olan ve vücutta birçok olumlu etki sağlayan Percüsyon Masaj Tekniklerine olan ilgiyi anlamak için, önce bu tekniği anlamamız gerekiyor. Yaşlanmayan bedenimden söz edersem, kliniklerden çok çarşılara, spa'lara ve evlere ulaşan bir vogue'un bir parçası. Yaklaşık bir yıl önce bu konuda bir kitap okudum ve ondan itibaren bu konudaki bilgilerim derinleşti. Hatta teorik bilgimi pratikle birleştirmek için bir dönem ablamın antika sandalyelerinde oturup çeşitli percüsyon masaj tekniklerini denedim Ama orada durmadım. Kendi vücuduma bu farklı teknikleri uyguladığımda, kendimi daha enerjik, daha rahat ve genel olarak daha sağlıklı hissettim.

Neden Percüsyon Masaj Tekniği?

Tıbbi masajın yanı sıra spor masajında da yaygın olarak kullanılan percüsyon masajı, kas dokusunu gevşeten ve canlandıran vibrasyon ve basınç hareketlerine dayanmaktadır. Düşünün, bir baterist nasıl davul çalıyor? Aslında, buna benzer bir hareketle kaslarınıza dokunuş yapıyoruz. Kendinize "Neden tam da bu teknik?" diye sorabilirsiniz. Ardı ardına yüzlerce darbeyi saniyede alabilen kaslar, üzerlerinde oluşan basınç sebebiyle çabucak gevşer ve rahatlarlar. Bunun yanında, kaslar bedenin diğer bölümlerine oranla daha hızlı iyileşirler. Neden mi? Çünkü bu teknik kaslara yüksek miktarda oksijen ve besin getiren kan dolaşımını artırır.

Percüsyon Masaj Tekniğinin Faydaları

Konu sağlık olduğunda, çoğumuzun genellikle ilk önce araştıracağı şey, bu tekniklere başlamadan önce potansiyel faydalarıdır. Biraz da benim tecrübelerime bakalım. Henüz Balık'ı yürüyüşe götürmeden önce, genellikle biraz stresli ve ağrılı hissederim. Ancak percüsyon masajı tekniklerini uyguladıktan sonra, kendimi hafiflemiş ve enerji dolmuş hissederim. Ayrıca bu teknik sayesinde daha hızlı ve daha etkin bir şekilde kas ağrılarını azaltabilmiş, hatta bazen tamamen ortadan kaldırabilmişimdir. Masaj sonrası kısa süren gevşeme hissi hızlıca enerjik ve canlandırıcı bir duruma dönüşüyor.

Percüsyon Masaj Tekniği Uygulama Yöntemleri

Aslında bu konu biraz da kişisel tecrübelerimle ilgili. Çocuğum Mert'in okuldan geldiğinde genellikle oldukça enerjik olduğunu ve bu enerjiyi atmak için dans etmeyi, koşmayı veya futbol oynamayı sevdiğini söyleyebilirim. Ancak bu aktivitelerin ardından genellikle kas ağrıları çeker. Böyle durumlarda, genellikle ona Percüsyon Masajı Tekniğini uygularım. Ancak herkesin uygulama yöntemi farklı olabilir, bu yüzden bir uzmandan tavsiye almak her zaman daha iyi olacaktır. Bu teknik, kısacası, vücut üzerinde belirli bir ritim ve düzensiz hızlı darbeler yapmayı içerir. Kendi bedeninizden en iyi sonuçları almak için hangi noktaların, hangi sıklıkta ve hangi yoğunlukta darbe aldığı önemlidir.

Percüsyon Masaj Tekniği için Kullanılan Araçlar

Sorun, bu tür masajları evde uygulamanın her zaman kolay olmamasıdır. Ancak son yıllarda, percüsyon masaj araçları adı verilen bir dizi ürün, evde kendi kendine yürütülen masajları kolaylaştırmak için piyasaya sürülmüştür. Evde masaja yeni başlayanlar için son derece kullanıcı dostu olan bu cihazlar, ağrıyan kasları hedefler ve profesyonel bir masörün yaptığı gibi gevşetmeye yardımcı olur. Şükürler olsun ki, artık ben ve Mert bu cihazlar sayesinde evde percüsyon masajı yapabiliyoruz ve uzmana gitme ihtiyacını büyük ölçüde azalttık. Ayrıca, bu cihazları kullanmak, Mert'in spor sonrası ağrılı kaslarını hızlı ve kolay bir şekilde iyileştirmesini sağlıyor - ki bu gerçekten bir hayat kurtarıcı!

Hangi Durumlarda Percüsyon Masaj Tekniği Uygulanabilir?

Sadece sporcular için değil, her yaş ve fitness seviyesinden insanın faydalanabileceği bir tekniktir. Fiziksel aktivite sonrasında ağrıyan kasları hedeflemesi, yaralanmalardan kurtulmayı hızlandırması ve genel sağlık ve iyilik hali üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Başka bir deyişle, percüsyon masajı, fiziksel aktivite sonrasında veya uzun bir günün sonunda vücudunuzdaki gerginliği hafifletmek için mükemmel bir tekniktir. Ben, Antalya'nın sıcak yaz günlerinin sonunda kendimi yorgun ve bitkin hissettiğimde bu tekniği kullanırım.

Percüsyon Masaj Tekniğinden Maksimum Faydalanma

Bunun için aşağıdaki önerilere uyun: Düzenli olarak masaj yapın, haftada en az iki veya üç kez idealdir. Her oturumda yeterli süre ayırın. Ayrıca, vücut üzerinde aşırı baskıdan kaçınarak masajı güvenli ve etkili hale getirebilirsiniz. Masaj süresini 15-20 dakika arası tutmaya çalışın, böylece vücudunuz bu süre zarından en iyi şeklide faydalanabilir. Sonuçta, percüsyon masaj tekniklerini uygulamak, sağlıklı bir yaşamın eşlik ettiği, aynı zamanda ağrıların ve stresin azaldığı bir yaşam tarzına doğru bir adım atmanızı sağlar.