5Nisan
İş Hayatında Kısa Bir Mola: Profesyoneller İçin Sandalye Masajının Faydaları
tarafından gönderildi Gülay Atalay

Sandalye Masajının Faydaları

Yoğun iş günlerinde çoğumuz masa başında saatler geçiririz. Bu durum, sırt ağrısı, boyun tutulması ve genel bir rahatsızlık hissine neden olabilir. İşte bu noktada sandalye masajı devreye giriyor. Sandalye masajı, genellikle 15-30 dakika arasında süren ve kıyafetler üzerinden yapılan bir masaj türüdür. Amacı, kısa sürede stresi azaltmak ve kas gerginliğini hafifletmektir.

Yapılan araştırmalar, düzenli masajın, stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyelerini düşürdüğünü ve aynı zamanda endorfin adı verilen mutluluk hormonlarının salgılanmasını teşvik ettiğini gösteriyor. Bunun dışında, sandalye masajı sayesinde kan dolaşımı artar, kas gerginlikleri azalır ve mental olarak daha rahat bir hale gelirsiniz.

Özellikle ofis çalışanları için sandalye masajı, çalışma ortamında kolayca gerçekleştirilebilen ve verimliliği artıran bir aktivitedir. Masaj sırasında vücudun belirli noktalarına odaklanılır; genellikle sırt, omuz, boyun ve kollar. Bu sayede, uzun saatler bilgisayar başında çalışmanın yol açtığı gerginliklerden kurtulmak mümkün hale gelir.

Nasıl Yararlanırız?

Masaj hizmetini iş yerinizde de gerçekleştirebilecek profesyoneller bulunmaktadır. Bazı şirketler, çalışanların motivasyonunu ve memnuniyetini artırmak için düzenli olarak sandalye masajı hizmeti sunar. Eğer çalıştığınız yerde böyle bir hizmet yoksa, bireysel olarak da bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Masaj yapacak kişinin sertifikalı bir masöz veya masör olmasına dikkat edilmelidir.

Öğle arası veya kısa bir mola sırasında gerçekleştirilebilecek sandalye masajı, gün içindeki verimliliğinizi önemli ölçüde artırabilir. Masajdan sonra kendinizi daha enerjik ve zinde hissedeceksiniz. Unutmayın, bu tip bir mola, sadece fiziksel olarak değil, mental olarak da yenilenmenize yardımcı olur.

'Sağlık ve mutluluk, birbirini besleyen iki önemli unsur. Sandalye masajı ile bu ikisi arasındaki köprüyü kurabilirsiniz.' - Bilinmeyen bir masaj terapisti

Sandalye masajının dayandığı temel prensip, basınç noktalarına odaklanmaktır. Bu basınç noktaları, vücudunuzda stres ve gerginliğin en fazla biriktiği yerlerdir. Profesyonel bir masöz veya masör, bu noktaları bilir ve nasıl rahatlatabileceğini iyi bilir. Böylece, kısa sürede maksimum rahatlama sağlanabilir.